Nominierte Kampfkünstler 2019

SPEZIAL AWARD

 

Special Award (Persönlich)

GM Cynthia Rothrock (USA)

GM Bill Wallace (USA)

GM Samuel Kwok (GB)

Miss Agata Dowding (GB)

Sensei Urs Eberhard (CH)

 

 

 

 

GOLD AWARD

 

Excellent Educational Works MA

Shihan Ashok K. Shrestha (NPL)

Master Sändy Fabian (CH)

Sifu Noel Gaillard

  

Grandmaster of the Year

GM Douglas Hanson (USA)

Sensei Robert Schenk (CH)

Renshi Albert Schneider (D)

 

Lifetime Achivement of MA

Shihan Steven Seagal (USA)

Master Pero Gavranovic (BIH)

 

Loyality Award

Master Dragan Pavkovic (CH)

Master Stephan Krellmann (CH)

Hema Manandhar (NPL)

Laksan Gianni Di Primio (CH)

Sensei Dominik Lübben (DE)

Mimi Pavkovic (CH)

DAN GRADUIERUNGEN

 

Dan Diplome

Franz Boadella 4. Dan Ju Jitsu (CH) 

 

  

Team Award

 

Showteam of the Year

Asia Sportcenter Kyoshi Mauro (CH)

Juke Box Band Paolo Bariffi (CH)

 

AMBASSADOR OF MARTIAL ARTS

 

Martial Arts all time celebrity

Daisy "The Lady Lang" (USA)

Soke Heinz W. Köhnen (DE)

 

Excellent Promotion of MA

GM Gary Wasniewski (GB)

GM Hervé Gheldman (CH)

 

 

SILBER AWARD

 

Senior Master of the Year

Sifu Yassin Azougagh (D)

 

Master of the Year

Master Will Esparza (USA)

 

Instructor of the Year

Sensei Peter Vanoppen (B)

Yildiray Koramann (D)

Lukas Schütter (CH)

Wesley Mächler (CH)

 

 

 

PLATIN AWARD

 

Pioneer of Martial Arts

Soke Keyvan Dehnad (CH)

Kyoshi Rudi Kaufmann (CH)

Sifu Fabio Bevilacqua (ESP)

Master Milan Tomas (BIH)

 

Excellent Distribution of MA

Shihan Leo Chin (CH)

Master Florian Lahner (D)

Master Ado Dulas (A)

 

Legend of Martial Arts

Sensei Joachim Boadella (CH) 

BRONZE AWARD

 

Black Belt of the Year

Sensei Frank Ruf (D)

Master Ehsan Montaseri (D)

Sifu Admir Jakubovic (CH)

  

Competitor of the Year

Nora Misteli (CH)

 

Junior Competitor of the Year

 

 

Junior Instructor of the Year

Kohai Felizitas Nopper (D)

Kohai Kerstin Häfner (D)

Lars Bruhin (CH)

Jan Feldmann (CH)

Lien Wernli (CH)

Andy Matzinger (CH)

Nicolo Tropeano (CH)

Gamze Yildirimpinar (CH)

 

Talented Person of the Year

Kohai Niklas Schätzle (D)

Kohai Diana Pleuler (D)

Kohai Benedikt Allgeier (D)

Kohai Jana Leber (D)

Kohai Andrik Hoffmann (D)

Daniel Kasimir (CH)

Nora Perren (CH)

Eglantina Huski (CH)

David Knauer (A) 

 

Martial Arts School of the Year

Master Markus Mundo (D)